16
جولای

انواع اتصالات در لوله کشی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم لوله‌کشی، بحث آب‌بندی و عدم نشتی می‌باشد. معمولاً سیستم‌های لوله‌کشی در زیر کار قرار می‌گیرند و دسترسی و بازدید از آن‌ها ممکن نیست؛ به همین دلیل در صورتی‌ که نشتی در اتصالات رخ دهد، نیاز به‌صرف وقت و هزینه ی گزاف دارد.

اتصالات در سیستم‌های لوله‌کشی مختلف بر اساس کاربرد و جنس لوله و اتصال به ‌صورت‌های متفاوت می‌باشند.

در این مقاله به بررسی اجمالی انواع اتصالات در سیستم‌های لوله‌کشی مختلف می‌پردازیم.

اتصالات جوشی:

در لوله‌کشی با لوله‌های سیاه (فولادی) که ازجمله مصارف آن‌ها می‌توان به گازرسانی، تهویه مطبوع، اطفای حریق و موتورخانه اشاره کرد کلیهٔ اتصالات بر اساس استاندارد یک  یا  دو پاس جوش داده می‌شوند.

اتصالات اتویی:

در لوله‌های پلی‌پروپیلن (تک لایه) لوله و اتصال توسط دستگاهی که به اتوی لوله شهرت دارد گرم شده و به‌صورت سطحی ذوب می‌شوند، سپس از فک دستگاه خارج‌شده در هم قرار می‌گیرند و به این صورت به هم جوش داده می‌شوند.

اتصال پرسی:

در لوله‌های 5 لایه (تلفیقی)، همان‌طور که در مقالهٔ لوله‌کشی با لوله‌های 5 لایه توضیح داده شد، لوله داخل اتصال وارد شده و توسط فک پرس به هم پرس می‌شوند.

اتصال مهره ‌ماسوره‌ای (کوپلینگی):

این اتصال در لوله‌های تلفیقی و همچنین لوله‌های پلی‌اتیلن که برای مصارف آبرسانی استفاده می‌شوند کاربرد دارد، به این صورت که به‌ واسطهٔ بستن مهره بر روی اتصال لوله به ‌صورت آب‌بند وارد اتصال می‌شود.

جوش سر به‌ سر:

این نوع از اتصال در لوله‌کشی پلی‌اتیلن که برای مصارف انتقال فاضلاب استفاده می‌شود کاربرد داشته، لوله و اتصال توسط دستگاهی که به راکت شهرت دارد در بخش لبه گرم شده، ذوب می‌شوند و با تماس با یکدیگر به‌صورت خطی جوش داده می‌شوند.

اتصال رزوه‌ای:

در این اتصال که مختص لوله‌های گالوانیزه و یا اتصالات فیتینگی می‌باشد، بدنهٔ لوله توسط دستگاهی تحت عنوان حدیده رزوه شده و با استفاده از آچار لوله گیر و گیره و استفاده از انواع نوار تفلون یا تفلون مایع و یا خمیر و کنف، لوله داخل اتصال فرو رفته و آب‌بند می‌شود.

اتصال فلنجی:

این نوع از اتصال که معمولاً در سایزهای بالای دو اینچ کاربرد دارد به این صورت است که لوله توسط جوش، جوش سربه‌سر و یا رزوه بر اساس نوع لوله، به قطعه‌ای تحت عنوان فلنج متصل می‌شود، دو عدد فلنج با در میان داشتن یک واشر به‌وسیله ی پیچ و مهره به یکدیگر بسته خواهند شد، مزیت این اتصال قابلیت استفاده در سایزهای بالا بوده و همچنین اتصال بدون تخریب بخشی از لوله‌کشی قابل جدا شدن می‌باشد، البته در سایر انواع اتصال برای این منظور از انواع مهره ‌ماسوره استفاده می‌شود.

اتصال پوشفیت:

این اتصال همان‌گونه که در مقاله ی اجرای پوشفیت به ‌صورت کامل توضیح داده شد، از یک سوکت و اورینگ تشکیل می‌شود، با وارد شدن لوله به سوکت همان‌گونه که از نام اتصال برمی‌آید اتصال آب‌بند خواهد بود. کاربرد این نوع اتصال در انتقال فاضلاب می‌باشد.

اتصالات چسبی:

این نوع از اتصالات به سه صورت فشار قوی و فشار متوسط و فشار ضعیف بر اساس جنس لوله و اتصال قابل‌تصور می‌باشند، رزین یا چسب بدنهٔ داخلی اتصال و بدنه ی خارجی لوله را به یکدیگر جوش می‌دهد.

گردآوری توسط کارشناسان شرکت پایا انرژی