15
جولای

لوله‌کشی با لوله‌های پنج لایه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک ساختمان، سیستم تاسیسات آن است که با آسایش و راحتی افراد ساکن در محل ارتباط تنگاتنگی دارد و ازجمله زیرمجموعه‌های تاسیسات مکانیکی، لوله‌کشی آبرسانی می باشد که از قسمت‌های مهم تاسیسات ساختمان به حساب می‌آید

معمولاً در لوله‌کشی آبرسانی از انواع مختلف لوله‌ها استفاده می‌کنند که می‌توان ازلحاظ جنس لوله‌ها به تقسیم‌بندی زیر اشاره کرد.

۱-لوله‌های گالوانیزه (آهنی، فولادی و…)

۲-لوله‌های PE (پلی‌اتیلن)

۳-لوله‌های PP (پلی‌پروپیلن)

۴-لوله‌های PB (پلی بوتیلن)

۵-لوله‌های ۵ لایه

در مقاله سیستم های لوله کشی انواع لوله های مورد استفاده در سیستم آبرسانی و فاضلاب مورد بررسی قرار گرفته اند.

در این مقاله به صورت تخصصی لوله های نسل جدید آبرسانی یعنی لوله های تلفیقی را مورد بررسی قرار می دهیم.

لازم به توضیح است مقالات مرتبط با بخش های مختلف تاسیسات ساختمانی به صورت سریالی تدوین و بارگذاری نمی شوند تا بتوانیم سلایق مختلف در تاسیسات مکانیکی را پوشش دهی نماییم، بنابراین علاقه مندان می توانند از فهرست موضوعی مقالات تاسیسات مکانیکی برای دسترسی به مقالات مورد نظر خود در کمترین زمان بهره مند گردند.

هدف بلاگ افزایش آگاهی فعالان صنعت ساختمان در خصوص تاسیسات مکانیکی پروژه ها می باشد.

توجه به بهره‌برداری مفید و با طول عمر بالا از ساختمان‌ها، کارفرمایان و مهندسین تاسیسات را بر آن داشت است تا توجه خود را به بخش‌های مهم تاسیسات از جمله سیستم‌های لوله‌کشی بیشتر کنند و با انتخاب جنس مناسب به این هدف نزدیک شوند.

هدف این مقاله آشنایی بیشتر با لوله‌های ۵ لایه است که امروزه در اکثر نقاط جهان و ایران خود را به‌عنوان یک انتخاب مناسب برای پایپینگ معرفی نموده‌اند.

نسل جدید لوله‌های پلیمری که به لوله‌های ۵ لایه معروف‌اند، خود از دولایه رزین یا چسب و یک‌لایه آلومینیوم و دولایه مواد پلیمری تشکیل شده‌اند.

مزایای استفاده از لوله‌های ۵ لایه:

این طرح از لوله‌ها همانطور که در مقالهٔ سیستم‌های لوله کشی به‌صورت مختصر مورد بررسی قرار گرفت مزایای لوله‌های فلزی و لوله‌های تک لایه را به‌صورت همزمان دارا می‌باشند از این مزایا می‌توان به موارد ذیل اشاره داشت:

عمر طولانی
انعطاف‌پذیری و اتصالات کم
اجرا و نصب سریع و آسان
سبک و قابل‌حمل بودن
ضریب انبساط طولی ناچیز
افت فشار کم در واحد طول (زبری سطح پایین)
توان تحمل حرارت مداوم
بهداشتی بودن
عدم نفوذ نور و اکسیژن
رسوب پذیری پایین (صافی سطح)
قابلیت استفاده از کلکتور
عدم پوسیدگی و زنگ‌زدگی
معایب لوله های تلفیقی:

سیستم لوله کشی 5 لایه نیز مانند سایر سیستم های لوله کشی دارای نقص هایی هستند که می بایست مورد توجه کارفرمایان و مهندسین محترم تاسیسات واقع شود.

1- آسیب پذیری در مقابل اجسام خارجی

2- آسیب پذیری در مقابل یخ زذگی

3- نیاز به دقت عمل بالا در پرس کردن

4- عدم توانایی در عبور بخار (سیال دوفاز)

انواع اتصال در لوله‌کشی ۵ لایه:

1- اتصال کوپلی:

این نوع اتصال که معمولاً کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، همان‌طور که در شکل زیر ملاحظه می‌کنید، به این صورت است که اتصال در محل متصل شدن به لوله رزوه دار است، اتصال به داخل لوله وارد شده و اورینگ های مربوطه وظیفهٔ آب بند نمودن اتصال را بر عهده دارند، یک حلقهٔ برنجی دور لوله را گرفته و لوله توسط یک مهره به‌صورت دستی به اتصال پرس می‌شود.

۲- اتصال پرسی:

در اینجا نیز اتصال وارد لوله شده و اورینگ ها عمل مشابه اتصالات مهره ماسوره ای را انجام می‌دهند، با این تفاوت که یک پولک برنجی یا آلمینیومی توسط فک پرس، وظیفه ی پرس نمودن لوله و اتصال را برعهده دارد.


گردآوری توسط کارشناسان شرکت پایا انرژی